Czym są podnośniki i przenośniki kubełkowe, jak działają oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze?
W przemyśle często stosuje się podnośniki oraz przenośniki kubełkowe pozwalające na efektywny transport materiałów sypkich, granulatów i nie tylko. Ich popularność wynika z niezawodności w funkcjonowaniu oraz wszechstronności zastosowania w wielu branżach. Przeczytaj artykuł, aby poznać zasadę ich działania, a także kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru tych rozwiązań!
Charakterystyka podnośników i przenośników kubełkowych
Podnośniki kubełkowe służą do transportu materiałów sypkich. Są powszechnie stosowane w takich sektorach jak rolnictwo, górnictwo, przemysł chemiczny oraz spożywczy.
Przenośniki kubełkowe wykorzystują gumową taśmę przenośnikową z przymocowanymi do niej kubełkami do podnoszenia materiałów w pionie, jak i pod ostrym kątem. Cenione za swoją solidną konstrukcję oraz niskie zużycie energii stanowią rozwiązanie idealne do obsługi transportu ściernych, a także sypkich substancji.
Często nazywane przenośnikami kubełkowymi lub elewatorami kubełkowymi, maszyny te są zaprojektowane do przemieszczania materiałów pionowo – między różnymi poziomami w obiekcie. Terminy “podnośnik” i “przenośnik” są czasami używane zamiennie, ponieważ opisują tę samą konfigurację systemu transportu kubełkowego.
Przenośnik kubełkowy może być używany przykładowo do transportu piasku, żwiru, nawozu lub zboża. W podstawowym systemie pionowego podnośnika kubełkowego materiały sypkie są podnoszone na górę, wyładowywane, a puste kubełki wracają na dół, aby zebrać kolejny ładunek. Wyładowane materiały są następnie kierowane przez rurę do zbiorników magazynowych, opakowań lub innych systemów.
Jak działa przenośnik kubełkowy?
Przenośniki kubełkowe wykorzystują pojemniki – czerpaki w kształcie łódki lub rynny do pionowego przenoszenia sypkich materiałów. Przenośnik składa się z taśmy oraz kubełków, które poruszają się pionowo, jednocześnie utrzymując poziomą powierzchnię, aby zapobiec wysypaniu zawartości. Materiał znajduje się w koszu samozaładowczym na dole lub z przodu przenośnika, z którego kubełki go pobierają. Każdy kubełek mechanicznie opróżnia się na wyładunku, czyli na końcu trasy u góry przenośnika.
Warto zauważyć, że kubełki pozostają w stałej pozycji oraz nie przechylają się, aby wyrzucić zawartość. Ponieważ te same kubełki służą zarówno do zbierania materiału, jak i do jego wyładowywania, co sprawia, że ta metoda transportu pionowego jest szybka oraz automatyczna. Ponadto maszyny te są trwałe i skuteczne, jeśli są prawidłowo wyprodukowane. Najlepiej sprawdzają się przy transporcie suchych, lekkich lub proszkowych materiałów. Mokre lub kleiste towary są zwykle unikane, ponieważ wszelkie nagromadzenia w kubełkach będą utrudniać ich zdolność do wyładowywania.
Taśmy stosowane do przenośników kubełkowych
Taśma stanowi kluczowy element podnośników kubełkowych, a wybór jej odpowiedniego modelu do konkretnych potrzeb jest kluczowy. W takich branżach jak przemiał zboża, taśmy muszą być antystatyczne, jak również odporne na olej, w górnictwie i energetyce – antystatyczne oraz trudno zapalne, aby spełniać standardy bezpieczeństwa, a także wydajności.
Odpowiednia trakcja jest niezbędna do zapewnienia płynnej pracy taśmy. Kluczowe jest dokonanie regulacji napinaczy bębna, aby wpłynąć na trakcję. Ponadto bęben napędowy musi posiadać skuteczne okładziny antypoślizgowe gumowe lub ceramiczne, co zapewni odpowiednią przyczepność taśmy do bębna.
Rodzaje kubełków używanych w przenośnikach kubełkowych
Kubełki to najważniejszy z elementów całej konstrukcji, gdyż to one przenoszą materiał z punktu A do B. Elementy te są zaprojektowane z wyprofilowanymi krawędziami, aby skutecznie zbierać materiały podczas ich przeciągania. Konstruuje się je też tak, aby pozostawały w pozycji pionowej, dzięki czemu można uniknąć rozsypania ładunku. W zależności od zapotrzebowania kubełki można dobrać według różnych parametrów, między innymi:
- rodzaju transportowanego materiału (ze względu na granulację),
- pojemności (ze względu na rozmiary konstrukcji),
- materiału wykonania (stal, żeliwo, aluminium, tworzywa sztuczne),
- kształtu (łopatka, czerpak, kieszeń),
- szczelności (dla materiałów wysoko pylących kubełki zamykane).
Kubełek stalowy
Kubełek tworzywowy
Połączenie taśmy przenośnikowej
Newralgicznym i jednocześnie najsłabszym elementem elewatora kubełkowego jest jego złącze. Przy standardowym połączeniu taśmy kątownikiem oraz śrubami tworzą się zagięcia pod ostrymi kątami. One z kolei osłabiają strukturę taśmy, powodując pęknięcia okładek i finalnie prowadząc do jej zerwania.
Przy użyciu spinek CON-GRIP kąty załamania taśmy powstałe na złączu są zdecydowanie łagodniejsze, co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko uszkodzenia taśmy, poprawia się jej żywotność, a cała konstrukcja jest przy tym bardziej bezawaryjna.
Jeśli zatem zależy Ci na utrzymaniu wysokiej wytrzymałości taśmy przenośnikowej w elewatorze kubełkowym – złóż zamówienie na innowacyjne i niezawodne spinki CON-GRIP prosto od producenta. W firmie Coneco oferujemy też całe taśmy do przenośników oraz kubełki, dzięki czemu możesz zaopatrzyć się u nas we wszelkie elementy niezbędne do modernizacji Twojego zakładu. Zapraszamy do poznania szczegółów oferty oraz kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy!